Güvenlik Kamera Sistemleri

ATA Güvenlik olarak konut ya da İşyerlerinizin ihtiyaçlarına göre en üst düzey güvenlik imkanlarını size sunmaya hazırız. ATA Güvenlik ile konut ve işyerinizin güvenliğini en üst düzeye çıkarabilir, bilgisayar ya da akıllı telefonunuz aracılığı ile günün istediğiniz anında canlı ve geçmişe dönük izleme yapabilirsiniz.

Kamera Seçimi

Güvenlik kamera sistemi kurumunda dikkat edilmesi gereken ilk nokta kameraların seçimidir. Kamera seçimi ise kameranın kullanımına göre değişiklik gösterecektir. Dış ortamda kullanılacak kameralar yağışlı havalarda yağmur ve kardan korumak için muhafazalı, yaz günlerinde ise sıcaktan korumak için soğutucu fan içermelidir. Bu iki işlevin hangisinin ne kadar önemli olacağı ya da en başta ihtiyaç olup olmadığı kameranın yerleştirileceği noktanın sene boyunca karşılaşacağı durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Yine ihtiyaca göre su ve tozdan koruma amacı ile IP65, IP66 gibi standartlara uygunluk da aranabilmektedir.

Kameranın kurulacağı nokta kadar kameranın görüntüleyeceği bölge de kameranın özelliklerini belirlemektedir. Kaydedilecek bölgedeki ışık miktarı, ışık miktarındaki değişim, aydınlatma gibi faktörler kameranın gece görüş yeteneği, otomatik ışık dengelemesi, otomatik beyaz dengesi gibi özellikleri olmasını gerektirebilmektedir.

Kameranın kurulacağı nokta ve izleyeceği alan haricinde çözünürlüğü, dijital ya da analog olması, doğrudan internet bağlantısına imkan verebilmesi gibi kullanım sırasında fark yaratacak özelliklere de dikkat edilmelidir. İhtiyacınızdan düşük çözünürlükteki bir kameranın işlevsiz olabileceği gibi kayıt cihazının kaydedemeyeceği kadar yüksek çözünürlüklü bir kamera da gereksiz maliyet artışına sebep olacaktır. Doğrudan internet bağlantısına sahip bir kamera küçük ölçekli sistemlerde kayıt cihazına ihtiyaç bırakmayacak bir altyapı kurabilmenize izin verebilecektir.

Kayıt Yöntemi Seçimi

Güvenlik kamera sistemlerinin kameralar kadar önemli bir diğer bileşeni ise kamera kaydıdır. Görüntüler yerel cihazda saklanabileceği gibi doğrudan internet üzerinde ya da her iki ortamda birden saklanabilmektedir.

Kayıt yeri haricinde kullanılacak kayıt cihazı uzun vadede kullanım kolaylığı sağlayacak, hareket algılama, sadece hareket olduğunda kayıt yapma gibi özelliklere de sahip olabilmektedir. Chaz seçiminde bu özelliklerin yaratacağı avantajlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

İzleme Yöntemi Seçimi

Güvenlik kamera sistemilerinin en son halkası ve doğrudan etkileşimde olacağınız kısım ise izlemedir ve ihtiyaçlara göre izleme seçeneği belirlenmelidir.

Varsayılan olarak tüm kayıt cihazları monitör aracılığı ile lokal izleme imkanı sağlamaktadır. İnternet üzerinden izleme imkanı ise sisteme göre doğrudan kamera üzerinden olabilececği gibi kayıt cihazı ile de olabilmektedir. Yine sisteme göre özellikle konutlarda görüntü çıkışı TV yayın altyapısına bağlanarak TV'den de izleme yapılabilmesine imkan sağlayabilmektedir.