Yangın – Gaz Alarm Sistemleri

Çoğu zaman görmezden gelsek de yangın riski hepimiz için oldukça yüksektir. Sadece mal değil can güvenliğini de tehdit eden bu riski minimize etmek için geç kalınmamalıdır. Yangın ve gaz alarmları, hırsız alarmlarına benzemekle beraber çoğu zaman birlikte kullanılmaktadır. Duman dedektörü, Isı dedektörü, gaz dedektörü, ve kişilerin kullanabileceği yangın butonu gibi uç bileşenleri vardır.

Yangın - Gaz alarmı sistemlerinin profesyoneller tarafından kurulması oldukça önem arzetmektedir. Rastgele bir kurulum yapmak yerine olası yangın sebepleri belirlenip özellikle bu bölgelere yönelik dedektörler kurulmalıdır. Gaz kaçağı olabilecek noktalarda gaz dedektörü, mevcut durumda bir ısı kaynağının bulunduğu bölgelerde ise ısı dedektörü kullanılmalıdır.

Yangın ve Gaz alarm sistemleri elektrik kesildiğinde dahi etkin durumda olması için akü ile desteklenmelidir. Sistem kurulduktan sonra ortamdaki ani ısı değişimleri, duman partikülleri, lpg veya doğalgaz kaçaklarını algılayarak kritik durumlarda alarm verecektir. Yine hırsız alarm sistemlerinde olduğu gibi istenirse yangın - gaz alarm sistemi itfaiye ve belirli kişilere acil durum sinyali gönderebilmektedir.